A Tabáni Botanikai Tanösvényt a Fővárosi és a Budavári Önkormányzat, a Petőfi Sándor Gimnázium és a Soros Alapítvány segítségével hozták létre, még a 90-es évek elején. Az azóta eltelt évtizedekben a Tanösvény megkopott táblái elvesztek, az útvonal a feledés homályába merült.
A Budavári Önkormányzat ezért 2014 elején eldöntötte, hogy felújítja a Tanösvényt, mely az alábbi szempontok alapján valósultak meg:
- az ültetendő növények legyenek őshonosak a Kárpát medencében
- különleges, ritka és közönséges fajok egyaránt szerepeljenek
- a terület klímájához alkalmazkodott fajok legyenek és ellenálljanak a terület intenzív használatából eredő terhelésnek
- őrizzük meg az elődök munkáját, használjuk fel a korábbi telepítések fajait
- ne vágjunk ki fát
- a gyepet alkotó „gyomfajok” szépségeit is bemutassuk
- madár és denevérbarát legyen
- a tanösvény ne csak fajokat mutasson be, hanem többlet információval is rendelkezzen
Kivételt képeztek ez alól a Tabán kultúrtörténetéből fakadó eperfák és fügék megőrzése, felújítása.
A Tanösvény 100 állomásból áll, minden állomást elláttunk 1-1 ismeretterjesztő táblával. A Tabáni Tanösvény területére 20 fa, 180 cserje, 100 gyepalkotó faj került eltelepítésre, valamint 6 madárodút és 4 denevérodút helyeztünk ki a területre.
A Tabáni Tanösvényhez kapcsolódva a padok és hulladékgyűjtők a Főkert Zrt. segítségével felújításra kerültek, a Budavári Önkormányzat a Tabán teljes területét grafiti mentesítette, új padokat helyezett ki a pihenni vágyók számára, valamint felújította a Kőműves lépcső lépcsőkorlát
Képek az átadásról:
A Tabáni Tanösvényről írt ismertető könyv letöltéséért kattintson a képre (79 MB):