2009-ben a Budai Szerb Ortodox Székesegyház lerombolásának 60. évfordulóján a Szerb Országos Önkormányzat, a Budavári Szerb Önkormányzat és a Budapesti Egyházközség közös megemlékezést szervezett, a Budavári Önkormányzat Városházáján a Tabáni templom címmel időszaki kiállítás is bemutatta az egykori templomot. Nagy Gábor Tamás polgármester az akkor megnyitón azt mondta, hogy az elhibázott várospolitika, amely a Tabán elbontását elrendelte, nem pusztán épületeket, de közösségeket is elbontott.
A katolikus szerbek a budai vár alatt, a Duna mellett telepedtek meg, a pravoszlávok pedig az Ördögárok két partján, a Gellérthegy és a Naphegy között laktak, sokszor földbe vájt viskókban, amelyeknek csak a tetejük látszott ki. A Tabán ma zöld, dimbes-dombos részei sűrűn be voltak építve, az 1717-ben megszámlált 630 ház 56 telket foglalt el.
A Tabánt az 1930-as években - néhány épületet leszámítva -lebontották, ami megmaradt, azt a második világháború pusztította el. A városrész központja a szerb templom előtti piactér volt. A mai Erzsébet híd budai szerpentinjeinek helyén, az egykori Görög és Hadnagy utca találkozásában sűrűn beépített tér foglalt helyet, itt állt az 1751-ben befejezett Szent Demeter templom, a szerbek budai temploma. Átvészelt egy tűzvészt, az 1838-as árvizet, a 30-as évek városrendezésekor megkímélték, és bár a világháború komoly károkat tett benne, ez a templom is inkább a háború utáni helyreállítások áldozata lett végül: 1949-ben lebontották. A barokk templom kivételesen szép toronysisakjáról volt híres, amelynek egykorú makettje fennmaradt.